انجمن کوهنوردان زاگرس ایلام

کرکس
نویسنده : باقر رحمانی - ساعت ۱۱:٠۱ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/۳/۱٢
 

بنام خالق بی همتا

صعود به قله کرکس:

کرکس کوهستانی وسیع و پهناور واقع در جنوب نطنز، شرق برخوار و میمه و غرب اردستان می باشد، این کوهستان بخشی از نیمه شمالی رشته کوه های مرکزی ایران است. بارندگی سالانه این منطقه 200 تا 300 میلی متر بوده و جزء مناطق نیمه خشک محسوب می شود. پهنه ای به وسعت3400 کیلومترمربع را زیر پوشش قرار داده است که در جهت شمال غربی – جنوب شرقی امتداد یافته است . مرتفع ترین کوههای آن عبارتند از :  کمرسیاه ( 3630 ) , کوه کرگز( 3588 ) , زیرپل (  3398 ) , لالی وان ( 3350 ) ,   پنجه علی ( 3225 ) , کوه کلنگ ( 2248 )  و مرتع ترین کوه این رشته کوه ,  کوه کرکس با ارتفاع 3895  متر از سطح دریاهای آزاد .این رشته کوه در 100 کیلومتری شمال اصفهان و غرب شهر نطنز واقع است .

قله های کرکس به دلیل ارتفاع زیاد تقریبا نیمی از سال پوشیده از برف بوده و منبع اصلی چشمه های متعددی است که در دامنه این کوه جریان دارند که بیشتر تا اوایل تیر ماه خشک میشوند.

پوشش گیاهی منطقه اغلب شامل گیاهانی چون درمنه،گون،گزنه،آویشن و دیگر گیاهان بوته ای زیبایی است که در دل کوهستان ریشه دوانده اند.موقعیت جغرافیایی منطقه به گونه ای است که امکان وجود انواع جانورانی چون بز کوهی،قوچ،میش وحشی،آهو،گراز،گرگ،شغال،روباه،کفتار،پلنگ،پایکا،مار و غیره در آن وجود دارد.

4مسیر اصلی صعود عبارت اند از :

1:مسیر جنوبی کشه ، زمان تقریبی برای صعود 5 ساعت

2:مسیر شرقی طامه ، زمان تقریبی برای صعود 7 ساعت

3:مسیر شمال غربی بیدهند ، زمان تقریبی برای صعود 6 ساعت

4:مسیر شمال شرقی اوره، زمان تقریبی برای صعود 7 ساعت

***************************************

مسیر جنوبی(کشه):

 این مسیر از طرق رود که در فاصله 25 کیلومتری نطنز است شروع می شود طرق رود نیز در جاده نطنز-اصفهان قرار دارد و تا کشه که آخرین آبادی در مسیر است 5 کیلومتر فاصله دارد. از کشه به طرف چشمه اصفهانی ها که در مجاورت یک مرکز توریستی (مرغداری سابق) است می رویم و بعد از چشمه در راه مالرو به طرف شمال رفته، تا به چشمه لیاسن برسیم که تا اینجا شیب راه کم است. از مشخصات این چشمه درختان گردو است، از اینجا به بعد شیب تند می شود. در مسیر باید از کنار آبشار بگذریم با پشت سر گذاشتن آبشار پناهگاه نمایان می شود. پناهگاه کرکس در سال 1384 به همت هیئت کوهنوردی استان اصفهان ساخته شده است و تنها پناهگاه موجود در منطقه کرکس است. پناهگاه کرکس شامل سه اتاق و یک سالن بزرگ می باشد که گنجایش دست کم 60 کوهنورد را دارد. اتاق های تمیز، چشمه در کنار پناهگاه و سرویس بهداشتی از امکانات دیگر پناهگاه کرکس می باشد. پناهگاه بزرگ و زیبای در سال 1384 افتتاح گردیده است. مسئول پناهگاه آقای محمد حوض ماهی، فارغ‌التحصیل رشته تربیت بدنی از دانشگاه اصفهان است که از بعدازظهر چهارشنبه تا جمعه شب در آنجا حضور دارند. برای صعود در روزهای دیگر هفته و استفاده از پناهگاه، باید قبلا با هیئت کوهنوردی استان اصفهان هماهنگی لازم صورت پذیرد. البته جانپناه فلزی و قدیمی کرکس کمی بالاتر از پناهگاه جدید هنوز قابل استفاده است.

بعد از پناهگاه که چشمه ای روبروی آن دائماً جریان دارد راه مالرو با شیبی تند در کنار شن اسکی ادامه می یابد تا به آسمان گدار می رسد و قله نمایان می شود. راه بازگشت از شن اسکی است متوسط زمان صعود از این مسیر 5 ساعت است.

 حکم صعود به قله کرکس:  در پناهگاه کرکس صادر می شود!

 

 

 

 

 

 این هم ملیکا خانم از همنوردان کوچلوی کشور عزیزمان

این هم ازهمنوردان جوان در حال چیدن آویشن

بقیه عکسها در ادامه مطالب