دریاچه گهر

 با استعانت از خداوند متعال

تیم پزشکان انجمن

تاریخ رفت:پنجشنبه 940508   برگشت:جمعه 940509    

تعداد افراد: 15 نفر

15 نفر از اعضای گروه پزشکان انجمن در روز پنجشنبه راس ساعت 7/5 صبح با دو دستگاه ماشین شاسی بلند بطرف شهرستان درود حرکت . بعد از عبور از شباب و گردنه مله مازگ و پل سیمره مسیر جاده اسلام آباد اهواز دو راهی بطرف کوهدشت را پشت سرگذاشته و راس ساعت 12 در میدان آزادگان درود بعد از صرف ناهار با آقای علی قدبیگی از اعضای انجمن درود طبق هماهنگی قبلی راس ساعت 2/5 بطرف جاده دریاچه حرکت کردیم.

 

 

پس از حرکت از الیگودرز میبایست روستاهای جوشان .ززم .برم .خان آباد و چشمه پر را پشت سر گذاشت  و در انتهای مسیر اسفالته به دشت دالانی (دشت لاله های واژگون )خواهید رسید که در ماه اردیبهشت  زیستگاه هزاران لاله واژگون می باشد و از این جا به بعد جاده اسفالته به اتمام میرسد و میبایست حدود 20 کیلومتر را در یک جاده شنی ناهموار و در امتداد یک رود خانه زیبا با مناظر زیبا طی کنید تا در نهایت به بالای تپه ای به نام تابله خواهید رسید که تعدادی قبر محلی در آنجا قرار دارد .

بعد از عبور از دژبانی سپاه که مبلغی هم عوارضی میگرفتند به محل پارکینگ رسیدیم و ماشین ها را پارک کردیم وسایل را به باربرها که وسیله آنها خر و قاطر بود دادیم. وهمنوردان با کوله حمله راس ساعت 3 عصر حرکت کردن.

 

هوا گرم بود و تا حدودی اذیت شدیم . حدود یک ساعت کوهپیمایی به دکه ای بالای شیب رسیدیم (مسیر پنبه کار)

بعد از استراحت کوتاهی وخرید آبمیوه  و آب خنک حرکت کردیم شیب بسیار تند بود و بچه ها نگران برگشت از این شیب بودن . 

به داخل دره رسیدیم چشمه ای داشت که بعداز برداشتن آب یک ساعت پیمایش دره بطول انجامید.به چشمه دوم رسیدیم برخلاف چشمه اول آب سردتر و گواراتری داشت. با توجه به وقت کم سریع حرکت کردیم.

از اینجا به بعد می بایست حدود 6 کیلومتر را در یک مسیر بسیار زیبا با شیب ملایم و مناظر چشم نواز پیاده روی کرد و در طول مسیر در سمت چپ شما رود خانه گهر  و در سمت راست نمای جنوبی قلل اشترانکوه خود نمایی میکنند و پوشش گیاهی منحصر به فرد منطقه زیبایی آن را دو چندان کرده است . پس از حدود 5 کیلومتر پیاده روی به گهر کوچک خواهید رسید که توسط انبوهی از درختان بید احاطه شده است و در نهایت به بالای تپهای خواهید رسید که از آنجا دریاچه گهر بزرگ در مقابل شما و در سمت راست شما نمایجنوبی دو قله اصلی اشترانکوه به نام های سن بران (4150 متر)و گل گل (4100متر)خود نمایی می کند .

حدود ساعت 7/5 به دریاچه رسیدیم. 

محل مناسبی برای برپایی چادر ها در نظر گرفتیم. بعد به تماشای این همه زیبایی که در دل طبیعت بود پرداختیم. با صدای اذان پایگاه سپاه که در این منطقه مستقر هست به راز و نیاز با خدای خویش پرداختیم .بعداز صرف شام  بچه های لرستانی با صدای دلنشین خود و کمانچه و تنبک و همراهی بچه های ایلام گردشگران را در دل شب مهتابی و کنار دریاچه  شاد نمودند.

 صبح جمعه بعد از صرف صبحانه و گرفتن عکس یادگاری برگشتیم. قابل ذکر است دو روز و یک شب کفاف این همه زیبایی نمیکند.

دریاچه گهر مقلب به نگین زاگرس حدود 150 سال پیش در نتیجه یک زمین لرزه بزرگ و در اثر جنبش گسل اصلی زاگرس در قلب رشته کوه اشترانکوه تشکیل شده است و منبع اصلی آب آن چشمه های کف دریاچه و آب ورودی حاصل از ذوب برف قلل اشترانکوه از سمت شرقی آن میباشد.

جهت دسترسی به دریاچه همین راه درود پنبه کار امن تر است اما در شرایط دیگر گفته اند . کوتاهترین و زیباترین و ملایمترین مسیر از سمت شهرستان الیگودرز می باشد که در چند سال اخیر مورد استفاده کوهنوردان و طبیعت گردان قرار گرفته است . این مسیر به دوبخش ماشین رو حدود 65کیلومتر که 45 کیلومتر آن جاده اسفالته و 20 کیلومتر آن جاده شنی می باشد و حدود 6 کیلومتر پیاده روی در یک مسیر زیبا شما را به دریاچه گهر خواهد رساند .زیبا در اواخر اردیبهشت .

این دریاچه به نامهای گهر بزرگ و گهر کوچک نامگزاری شده است.

دریایچه گهر بزرگ در ارتفاع 2360متری از سطح دریا قرار گرفته است و طول آن حدود 1700 متر و حداکثر عمق آن 28 متر می باشد . آب دریاچه بسیار زلال و فیروزه ای رنگ است و زیستگاه ماهی قزل آلای رنگین کمان و خال قرمز می باشد . گهر کوچک طولی حدود 500 متر و عرضی حدود 150 متر دارد که توسط انبوهی از درختان بید احاطه شده است و حدودیک کیلومتر از گهر بزرگ فاصله دارد . 

 

نکات مهم در سفر به دریاچه گهر :

1-بهترین فصل اواخر اردیبهشت ماه می باشد که البته شبهای آن کمی سرد است .

2-بخاطر امن بودن راه مسیر درود مناسب تر است همان راه پنبه کار اما اگر تعداد افراد کمتر و یک برنامه منظم کوهنوردی باشد مشکلی نیست.

3-جهت عزیمت به گهر از سمت الیگودرز حتما از ماشین شاسی بلند یا نیسان یا مینی بوس استفاده نمایید .

4-تا اواسط خردادماهیگیری ممنوع است پس از آن با اخذ مجوز از محیط بانی سمت غربی دریاچه آزاد است .

5- جهت اسکان سمت غرب دریاچه دارای نگهبان و برق و سکوی چادر زدن می باشد و امنیت بهتری دارد .

6-دیدن ستاره ها در آسمان گهر فراموش نکنید چون بسیار زیباست.

7-جهت حفظ زیبایی طبیعت و دریاچه از ریختن زباله خود داری نمایید.

8-از زیبایی طبیعت لذت ببرید اما آنرا تخریب نکنید بر گرفته از زیست نیوز باقر رحمانی 94/5/9انجمن کوهنوردان ایلام

/ 0 نظر / 79 بازدید