هاواربلوط

 به نام دوست که هرچه داریم از اوست

همایش کشوری هاوار بلوط به منظور بررسی عوامل تخریب جنگل های استان ایلام در روزهای 11 و 12 اردیبهشت ماه 1393 برگزار گردید.روز نخست همایش که در سالن آمفی تاتر مجتمع فرهنگی-هنری ارشاد اسلامی با تلاوت قران کریم و سرود ملی جمهوری اسلامی ایران آغاز شد.ارائه مقاله و سخنرانی و بیان دیدگاه های کارشناسان در خصوص بحران جنگل های بلوط استان شروع و با تقدیر و تشکر  از فعالان عرصه محیط زیست پایان یافت.

 

 

 

دبیر همایش اقای مهندس مومنی در شروع این نشست ضمن عرض خیرمقدم و خوشامدگویی به مردم و مسولین به بیان دلایل انتخاب عنوان:هاوار بلوط برای همایش اشاره کرد و پاره ای از مشکلات و دغدغه های دوستداران محیط زیست و فاجعه ی زیست محیطی منطقه زاگرس را بیان نمود. آتش سوزی های مکرر و فقدان هلی کوپتر اطفا حریق و تخریب های صنعتی به بهانه ی راه سازی و تخریب های انسانی توسط مردم نا آگاه و بیماری ها و آفات - خشکسالی و ریز گردها از جمله مشکلاتی بود که اقای مومنی به ان ها اشاره کرد. دکتر درویش مدیر کل دفتر آموزش و مشارکت های سازمان حفاظت از محیط زیست کشور نیز به نقش عرصه های گیاهی و پایدار و بقای انسان و جانداران اشاره کرد و ایجاد تغییر و تخریب eco system را مهم ترین دلیل بر هم خوردن توازن زندگی بشر و موجودات دانست که در دراز مدت موثر ترین عامل نابودی بشر و حیات بر روی کره زمین خواهد بود.

 

مهندس مروارید استاندار محترم استان سخنران بعدی بود که به نوبه خود به مشکلات زیست محیطی استان از جمله خشکسالی های دهه گذشته و مسئله ی نهادینه کردن فرهنگ حراست از محیط زیست اشاره کرد. در ادامه همایش استاد حشمت منصوری شاعر کردی سرای استان با زبان زیبای شعر درد و دل درختان بلوط و جفایی که د حق این سرمایه های ملی و طبیعی روا داشنه میشود بیان نمودند. اجرای موسیقی کردی توسط خواننده ی نام آشنای استان آقای محمدجواد شوهانی و ارائه طرح(در سکوت پنهان بلوط) که در راستای آشنایی با آفات و بیماری های درختان بلوط است توسط دو دختر خانم کلاس سوم ابتدایی باعث ایجاد شور و نشاط خاصی به سالن و همایش داد. دانش آموزان کوچکی که با دل های بزرگشان رنج و غم درختان بلوط را هاوار کردند. ارائه مقاله توسط مهندس پیری معاون محترم اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان در خصوص راه های مقابله با فاجعه زیست محیطی جنگل های زاگرس بخش پایانی همایش بود.

 

روز دوم همایش نیز با صعود همگانی اعضای انجمن کوهنوردان ایلام و انجمن یاوران محیط زیست زاگرس به همراه مهندس درویش و میهمانان غیر بومی به ارتفاعات گچان و صرف صبحانه و بیان نکاتی علمی-آموزشی در دل طبیعت زیبای منطقه ی گچان سپری شد. همایش عملا در ساعت دوازده روز جمعه 93/2/12 پایان یافت. به گفته ی مهندس درویش این همایش یکی از بی نظیر ترین همایشهایی بوده که در سال های اخیر در سطح کشور پیرامون بررسی مشکلات زیست محیطی برگزار گردیده است. مهندس درویش در برنامه رادیویی که با صدا و سیمای مرکز استان داشتند به نقش بی بدیل تشکل های غیر دولتی در راستای فرهنگ سازی اشاره کردند و تلاش انجمن کوهنوردان ایلام را در برگزاری این همایش ملی بسیار موثر و مفید و در خور تقدیر دانستند. لازم به ذکر است از کلیه تشکل های غیر دولتی و همچنین ادارات کل  منابع طبیعی-اداره کل حفاظت از محیط زیست و ارشاد اسلامی استان و شهرداری ایلام که انجمن کوهنوردان را یاری رساند و مددکار بوده اند تقدیر و تشکر میگردد.                                            

  روابط عمومی انجمن کوهنوردان ایلام

 

 

 

 

 

 

/ 1 نظر / 84 بازدید
پنهان در سکوت بلوط

درختان بلوط شهرم ایلام, به من آموختند: پایبندی هرکس به اندازه ی ریشه ی اوست. به هر درختی نمی توان تکیه کرد !! به هرکسی هم نمیتوان دل داد آری درختان شهرم ایلام هرروز ایستاده میمیرند به خاطر سنگ دلی مردم های شهرم... چه تلخ است ایستادگی کردند وایستاده مردند همچون . . . بــــــــــلــــــــــوط منتطر حضور گرم شما هستیم