کاژور هلیلان

 

صعود به قله کاژه ور هلیلان 
27و28/فروردین ماه /94
انجمن کوهنوردان ایلام 
سرپرست برنامه: مهندس رشید کوچکی 
هماهنگ کننده :غلامرضا جوهری
در نواحی جنوبی استان کرمانشاه و شمال و شمال شرقی استان ایلام در بین کوههای بزرگ زاگرس دشتهای محدود و کم وسعتی وجود دارند که مهمترین آنها دشت حاصلخیز هلیلان است. هلیلان دشتی است کم وسعت ولی حاصلخیز که در بین سه استان کرمانشاه، لرستان، و ایلام قرار گرفته است. رودخانه سیمره که قبل از اینکه وارد هلیلان شود قرسو نام دارد و سپس که وارد زردلان در بخش هلیلان می شود سیمره نام می گیرد. هلیلان در دل رشته کوههای بزرگ زاگرس قرار گرفته و قسمت شرقی آن یعنی دهستان سرسبز زردلان در دل رشته کوههای بزرگ کرمانشاه و لرستان و قسمت جنوبی و غربی آن در دل کوههای بزرگ بان بن و کاژه ور هلیلان ایلام قرار گرفته است.
این بخش از توابع شهرستان شیروان چرداول استان ایلام می باشد و مرکز آن شهرک توحیدمی باشد، مردم این بخش به زبان لکی صحبت می کنند و کاملاً لک زبان هستند، کهره به عنوان قسمتی از استان ایلام در حدود 30 سال در زمان حکومت محمد رضا پهلوی به عنوان مرکز قدرت یکی از نوادگان والی بزرگ پشتکوه به نام عبدالحسین خان پورابوقداره بوده است. دره هلیلان تقریباً 25 کیلومتر طول و 14 کیلومتر عرض دارد و ارتفاع آن از سطح دریا حدود 950 متر است، رودخانه مهم آن یعنی سیمره اهمیت اقتصادی زیادی دارد.
کاژور مامن کریمخان زند
کوه از قدیم الایام نماد استواری و سربلندی بوده و در هر جا ه قرار بگیرد آداب و سنن و فرهنگ مردمان همجوارش را با سرافرازی حفظ و برای آیندگان بازگو می‌کند .
مردم هم بااعتقاد خاصی که به این آفریده‌ی سربلند خداوند دارند آن را مظهر زیبایی و استقامت و پایداری می‌دانند و همیشه ازکوه‌ها به عنوان مأمن گاه‌های امن یاد کرده و مردم ایلام بیش از جا‌ه‌های دیگر به این موهبت الهی عشق می‌ورزند و خودشان و فرهنگ و تاریخ قدیمی شان خیلی جدا از استقامت کوه‌ها تصور تاجایی که که قسمتی از فرهنگ ایلامیان به کوه‌ها مرتبط بوده. برخی نوشته‌ها و آثار قدیمان حاکی ازاین بوده که در هر داستان و اتفاقی اسمی از کوه‌ها درمیان بوده . یکی از کوه‌های سربه فلک کشیده ایلام کوه کاژور هلیلان است . کاژور نمادی بر استواری مردمان هلیلان وزردلان است و مردمان این خطه از خاک پاک میهن این کوه‌ را مظهر تاریخ و اندیشه همیشگی خود می‌دانند.
کاژور ، بلندای قامتش دیده‌ها را مسخر خویش و دل‌ها را عاشق خود کرده درختان انبوه و چشمه‌های جاریش انسان را به معبود خود نزدیکتر می‌کند . کاژور برای مردمان همجوارش یادآور خاطرات به جا مانده از عصر زندیه ، آنها براساس داستانی که از پدران خود برجای مانده و به آن هم اعتقاد دارند . چیزی که بزرگان این منطقه می‌گویند به گفته اهالی منطقه گذر کریم‌خان زند قبل از صدارتش به منطقه‌ی هلیلان و زردلان می‌افتد البته کریم‌خان از دست دشمنانش فرار کرده و درکوه کاژور مخفی می‌شودخان منطقه از او دفاع می‌کند و او را از دست دشمنانش نجات می دهد.
این کوه زیبا در تابستان میزبان عشایر سخاوتمند و دلاور منطقه‌ی زردلان است که سفره پربرکتش به سوی عشایر منطقه گشاده است . به دلیل وجود همین آب و هوا و داشتن مراتع و منابع طبیعی زیاد باعث شده که روستاهای زیادی در دامنه‌ی این کوه زیبا مأمن گزینند.

 تصاویر تقدیم میشود:

 

 

 

 

 

 

/ 0 نظر / 270 بازدید