چهل چشمه کردستان

 

صعود به ارتفاعات چهل چشمه کردستان

این بار سفرمان به سوی خطه کردستان و صعود قله چهل‌چشمه «بلندترین قله این استان» رقم خورد.
 کردستان سرزمینی است نیمه‌کوهستانی و سرسبز که در این فصل زیبایی‌های آن دوچندان می‌شود.

کردهای ساکن این سرزمین یکی از قوم‌های اصیل ایران را تشکیل داده‌اند و مردمی هستند سخت‌کوش و مهمان‌نواز با پیشینه‌ای غنی و فرهنگی اصیل که به طور پراکنده در سه کشور ایران، عراق و ترکیه سکنا گزیده‌اند و قرن‌هاست با اتحاد و همدلی خود توانسته‌اند از فرهنگ و آداب و رسوم و زبان و سرزمین خود دفاع کرده، آثار آن را به نسل‌های آینده خود منتقل نمایند.

 شمال رشته‌کوه زاگرس به کردستان می‌رسد و از سمت غرب این خطه به طرف آذربایجان غربی ادامه می‌یابد.

 کوه چهل‌چشمه که بلندترین این ارتفاعات است، در جنوب‌غربی شهرستان دیواندره و در فاصله (هوایی) ۵۰ کیلومتری آن قرار دارد.

بهترین مسیر صعود این قله از روستای «بِست» می‌باشد. در ۲۰ کیلومتری جاده دیواندره به سقز، تابلویی با عنوان شریف‌آباد قرار گرفته است که بعد از عبور از چندین پارچه روستا و طی ۵۰ کیلومتر به روستای بست می‌رسد. بست روستایی است پرجنب‌وجوش و بانشاط که در جاده‌ای بن‌بست واقع است. شغل اصلی اهالی آنجا دامداری وکشاورزی می‌باشد.برعکس بسیاری از روستاهای کشور، بیشتر مردم آنجا را جوانان و کودکان تشکیل داده‌اند که با مهمان‌های دائمی روستای خود یعنی کوهنوردان بسیار خوش‌رو و شادان برخورد می‌کنند.

 

 

روز اول:(24 اردیبهشت)

حدود ساعت 8/5 صبح بعد از ایلام به سمت دیواندره که پس از طی تقریباً 500 کیلومتر رانندگی با سواری شخصی و ومینی بوس و عبور از شهرهای ایلام ـ کرمانشاه ـ سنندج  و دیواندره، به روستا «بِست» میرسیم. در قسمت انتهایی این روستا قرارگاه کوهنوردی بسیار مناسبی از طرف وزارت ورزش و جوانان دیواندره ساخته شده است که محل مناسبی جهت اسکان تیم‌های کوهنوردی می‌باشد.

 

قبل از رسیدن به قرارگاه  در همان روز از دیواندره  به قصد دیدار «غار کرفتو» به طرف شهر تکاب حرکت میکنیم. بعد از حدود ۴۰ کیلومتر رانندگی به روستای کرفتو میرسیم. 

  

 

 

 

با دیدار این غار دست‌کن و طبیعی که در نوع خود بی‌نظیر است، دوباره به محل قرارگاه برمیگردیم.

 

به حول و قوه الهی تیم حدود 52 نفره ما شب اول برنامه را در همانجا به صبح میرساند. (ارتفاع ۱۸۵۰ متر)

قرار گاه بسیار شلوغ بود که تیم ما مجبور شدیم داخل روستا شب را به صبح برسانیم. 

روز دوم:

با استعانت از خداوند بزرگ ساعت 6:۰۰ صبح صعود را شروع میکنیم. بعد از طی حدود ۲۰۰ متر از قرارگاه (البته در تاریکی) در داخل دره به سربالایی پاکوبی میرسیم که بر روی یالی کشیده شده. این یال در بین دو دره اصلی این کوه قرار گرفته است. پاکوب مورد نظر بسیار منظم و با شیبی مناسب ولی طولانی بر روی این یال تا زیر قلل چهل‌چشمه ادامه می‌یابد.
 

 

در آنجا تابلوی نارنجی رنگ «چشمه چاوره‌ش» قرار دارد که نشان از صحیح بودن مسیر صعود است. این چشمه یکی از چهل چشمه‌ای است که در این مکان سرسبز و پرآب قرار گرفته است. با رسیدن به این نقطه احساس میکنید شاید دری را به سوی بهشت یافته‌ایم؟!!!
 

 

حدود ۳ ساعت طول میکشد تا به این نقطه سرسبز و پرآب برسیم. دیدن گل‌ها و گیاهان وحشی این منطقه که پوششی بی‌نظیر دارد و رایحه معطر آنجا، همه ما را به وجد می آورد.
 

 

 

 

همچنین هوای خنک و آفتابی(البته گاهی اوقات همراه با وزش باد تند همراه با بارش های پراکنده) آن کمک و همراه بسیار خوبی برای تیم ما خواهد بود تا بتوانیم حداکثر استفاده و بهره را از این صعود به دست آوردیم. در آنجا پس از کمی استراحت و نوشیدن از آن آب گوارا به راهمان ادامه میدهیم.
  

بعد از یک ساعت به گردنه‌ای بر روی خط‌الرأس میرسیم. چهل‌چشمه کوهستانی خط‌الرأسی که قلل بسیار را در خود جای داده است.
۳ قله اصلی این خط‌الرأس که در نزدیکی هم و در جنوب‌غربی بست قرار گرفته‌اند، هدف صعود تیم ما خواهد بود.

بدین منظور اولین قله در ضلع غربی این خط‌الرأس را در ساعت 11:20 صبح به ارتفاع ۳۱۸۰ مترقله نزدیک به نام شاه‌نشین صعود نموده.

گاهی اوقات وزش باد شدیدی در محل وجود داشت . از دور شاهد تیم های دیگر را که در شب قبل در قرارگاه اسکان داشتند را مشاهده میکردیم که در حال صعود قله اول هستن. باعنایت خدا در ساعت ۱2:1۰ به آخرین و مشهورترین قله صعود کردیم. پس از عکاسی و استراحت از ضلع شرقی این قله به طرف دره اصلی بازخواهیم گشت.

 

 بعد از صعود آن از گردنه دیگر با شیب نسبتا تند به محل چشمه بازگشته .

 

 

 


 

 

مسیر فرود بسیار زیبا و دیدنیست. بعد از دور زدن چند یال سرسبز که پوشیده از گل‌های رنگارنگ و گیاهان کوهستانیست، به زیر دیواره‌هایی میرسیم که گویا محل سنگنوردی کوهنوردان کردستانی است. در آنجا پس از صرف ناهاری به طرف جاده‌ای خاکی و متروکه (داخل دره) سرازیر میشویم. این جاده از اواسط دره اصلی تا روستای بست کشیده شده و در جوار رودخانه اصلی ادامه دارد(جاده‌ای غیر ضروری و نامناسب در طبیعت بکر آن منطقه).
 

 

 در ساعت ۱8:۰۰ بعد از طی حدود ۲۸ کیلومتر کوهپیمایی در کوهستانی سرسبز و باصفا به روستای بست بازگشتیم.

 

در مسیر بازگشت به ایلام.....

اویس القرنی:15 کیلومتری کرمانشاه

 

  

 

 


 

/ 1 نظر / 807 بازدید

بسیار زیبا ازهمتون ممنونم