سیوان

 

سیوان :

 

 

 

20 شهریور صعود انجمن کوهنوردان ایلام به ارتفاعات سیوان به مناسبت (روز ملی مبارزه با خشونت علیه حیوانات )

ساعت حرکت : 7/5 صبح از روستای طولاب و برگشت: ساعت 21 روستای زیفل

تعداد افراد: 54 

حرکت روز جمعه مورخه 94/6/20 از ایلام با سه دستگاه مینی بوس  و حرکت از شمال طولاب وصعود به ارتفاعات و صرف صبحانه راس ساعت 9/5 در چشمه گل و ادامه مسیر به سیوان ارتفاعات برزرد و باریکاو (باریک آب ) و از آنجا بطرف روستای زیفل.

 طولاب یکی از روستاهای دهستان سیوان می باشد طولاب برگرفته از نام ایل طولابی بوده که در لرستان اقامت دارند. این مردم سالها قبل به این مکان مهاجرت نموده اند بعضی هم وجه تسمیه آنرا طولانی بودن آبی که از دل کوه سیوان جاریست فرض نموده که همان ایل طولابی شاید صحیح تر باشد که بعد از ساکن شدن مردم طولابی در این منطقه اسم رود هم طولاب گذاشته اند بعضی هم طولاب را با ت (تیلاو )که در زبان کردی به معنی جوی آب باریک است بکار می برند . در شمال شرقی روستا بر فراز تپه ای که توسط آبی که از دل کوه سیوان جاریست محوطه ای سر سبز و خرم که دارای باغ ودرختان کهنسال است و به بان طولاب معروف است آثاری که از آن بجا مانده مربوط به سده‌های اولیه دوران‌های تاریخی پس از اسلام است این اثر در تاریخ ۱۸ اسفند ۱۳۸۷ با شمارهٔ ثبت ۲۵۳۸۹ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

حاصل آبی که از طولاب و زردآلو آباد جاری شده درة پرآب و درخت و مصفای میشخاص را تا روستای جعفرآباد در فاصلة 1۵کیلومتری ایلام در برگرفته که در این دره جنگل و باغ درهم آمیخته‌اند، . درختان گردو، انواع میوه‌ها، چندین روستا در مسیر ییلاقی دره با مردمانی فعال و مهربان، سرچشمه‌های خروشان چشمه‌ساران متعدد، نزدیک بودن این درة ییلاقی با تفریح‌گاه جنگلی گاوز و مزارع متنوع آن باعث نشاط و علاقه در بازدید کنندگان از محل می‌گردد. این کوچه باغها جذابیتها و دیدنی های زیبایی دارد و هر مالک بعد از حصار بندی باغ خود به صورت سنگ چین با باغ همسایه نزدیک به 3 تا 4 متر فاصله بین دو تا باغ بوجود آمده که یک کوچه باغی بوجود می آید و جالب اینکه در این کوچه 3 تا 4 متری یک جوب آب روان نیز در آن در جریان است که با توجه به خشکسالی ها اخیر و نقصان آب به صورت روزانه و یا به صورت ساعتی باغات را به نوبت آبدهی می کنند . کوچه باغها معمولاً از جذابیتهای برخوردار است و درختان دو باغ یک محیط آرام بخش را ایجاد کرده اند تعامل باغداران در نحوه تقسیم آب نیز نحوه مدیریت یک باغداری را نشان می دهد.

باغات روستای میشخاص در ایام تعطیل مملو از گردشگرانی است که خود را از محیط ماشینی شهری فراری داده و به محیط آرام و دلنشین باغها روی آورده اند بیشتر میوهای باغهای روستای میشخاص زرد آلو است که از معروفیتی خاص در ایلام دارد.هلو،توت فرهنگی،سیب درختی،گردو،آلو و ... از جمله میوهای است که در این روستا به وفور پرورش داده می شود. . در دو کیلومتری این درة ییلاقی و در طول مسیر جادة اصلی ایلام به دره شهر جنگل انبوه و زیبای مله‌پنجاو، زیبایی خاصی به این مجموعه بخشیده است. که مسیر برگشت ما انتهای مله پنجاو تعیین شده بود . یکی دیگر از جاذبه های منطقه عظیم سیوان غار بره زرد غار عظیم بره زرد در ارتفاعات سیوان کوه قرار دارد این غار یک حوضچه ابی،پرده های سنگی،صدها ستون وتالارها ،چاه ها و دهلیزها ودالان های متعدد از لحاظ ورود به داخل غار تا عمق 350 متری نظر هر بیننده ای را به سوی خود جلب میکند سردی داخل غار موجب شده که در طول سال هیچ نوع جانوری در ان زندگی نکند ولی اکسیژن کافی وهوای مطبوع دلپذیری در داخل غار جریان دارد ارتفاع بعضی از تالارهای داخل غار به 12متر میرسد.

مسیر غار بره زرد بیشتر روستای پاکل گراو در ۴۵ کیلومتری جاده ایلام به دره شهر است و غار نوردان معمولا این میسر را انتخاب می کنند غار بره زرد در دل کوه سیوان قرار دارد اما برای صعود به ارتفاعات سیوان همان مسیر روستای طولاب مناس تر می باشد . که دو مسیر شرقی و غربی دارد . مسیر شرقی باید به چشمه ای که در دل کوه جاریست رسید و بعد از خرسه ره که تا حدودی سختی صعود دارد با شیب تند بالا رفت که باز می توان به کیه نی گل رسید یا مسیر به زبان محلی چو ال چو (چوب با چوب )که بر فراز خرسه ره چاههای آبی وجود دارد که قدمت آنها به شاید به دوره ساسانی برسد که متاسفانه الان تخریب شده اند . مسیر شرقی همان کل میشه می باشد که به کیه نی گل له و از آنجا به چشمه تاریکه می رسد که مردم بیره (بدره )در حوالی آن اقدام به کاشت درخت گردو کرده که همنوردان ما ناهار را در سایه این درختان صرف نمودند. و بعد از استراحتی کوتاه به منطقه باریکاو و از دره باریکاو به زیفل رسیدیم با 12 ساعت کوهپمایی خدا را شکر همگی بسلامت به شهر برگشتیم . باید توجه نمود که مسیر بسیار طولانی وپیمایش آن در یک روز توصیه نمی شود .

گزارش از رحمانی

/ 1 نظر / 559 بازدید
انجمن کوهنوردان اسلام آّبادغرب

با سلام وبلاگ جدید انجمن کوهنوردان اسلام آبادغرب افتتاح شد و لینک شما قرار داده شد در صورت امکان لینک ما را جهت معرفی دوستان ثبت نمایید با تشکر