دژ محمد علی خان دزفول

دژ محمد علی خان دزفول

چهار . پنجشنبه. جمعه 24 - 23- 93/11/22  تعداد افراد:

 گزارش اردویی دژ محمد علی خان

 استان خوزستان در جنوب غربی ایران واقع شده است که به دلایل مختلف شهرت دارد، یکی از این دلایــــل جاذبه های گردشگری این استان می باشد، در میان شهر های استان خوزستان، شهرستان دزفول از جایگاه ویـژه ای برخوردار است.

این شهرستان با پیشینه ای چند هزار ساله، از قدیمی ترین شهرهای استان، به شمار می رود که علاوه بـــر دارا بودن مکان های گردشگری در داخل شهر، دارای مناظر بسیار بکر و زیبای گردشگری در اطراف شهر نیز مــی باشد، یکی از این مناظر زیبا و دیدنی، دژ محمد علی خان می باشد.

دژ محمد علی خان (مندلی خان) در رشته کوههای زاگرس در شمال شرقی شهرستان دزفول واقع شده است ، این دژ با ارتفاع حدود ۱۴۰۰ متر، طبق گفته راهنمایان محلی دارای پیشینه قدیمی بوده و در گذشته بنایی قلعه مانند نیز بر فراز آن وجود داشته است. این کوه بعلت داشتن دیواره های بسیار بلند و عدم دسترسی راحت به قله آن به سان یک دژ طبیعی بوده و دور از ذهن نیست که در گذشته از آن به عنوان یک پناهگاه یا بنای نظامی  استفاده می شده است. محمد علی خان صاحب این دژ، برادر سردار شجاع بختیاری علیمردان خان بوده است. علیمردان خان در سال۱۳۰۷جمعیتی به نام هیئت اجتماعیه بختیاری تشکیل داد و پس از پیوستن تعداد زیادی از طوایف بختیاری علیه رضا شاه قیام کرد.

 دولت رضا شاه هراسان از این قیام، تمام نیروهای خود در سراسرکشور رابرای سرکوب، بسیج و روانه ی منطقه کرد.

علیمردان خان و یارانش بعد از یک سال درگیری وجنگ پارتیزانی باو ساطت  بعضی  از خوانین تسلیم و به تهران انتقال یافت ولی با آمدنش به تهران توطئه برای مرگ او هم شروع شد . بعد از مدتی دستگیر و به زندان قصر منتقل گردیدو در نهایت در سپیده دم یکی از روزهای اسفندماه ۱۳۱۳،این راد مرد بختیاری را جلوی جوخه اعدامبردند

آنچه می توان علاوه بر زیبایی منحصر به فرد دژ و مسیر سر سبز کوهستانی و زندگی ساده و بی آلایش عشایر منطقه به آن اشاره کرد، آرامشی است که نشانه ی بکر و دست نخورده بودن این منطقه است و همین موضوع این مکان را تبدیل به محیطی آرام برای دوستداران طبیعت و گردشگران کرده است و می توان با سفر به این منطقه هفته ای شاد و سرشار از انرژی را برای خود و خانواده به ارمغان آورد.

 

 

/ 0 نظر / 530 بازدید