چشمه قلندر

با نام ویاد خداوند متعال

چشمه قلندر:

برنامه دوشنبه انجمن کوهنوردان ایلام 93/2/22 چشمه قلندر تعداد همنوردان 30 نفر  در 12کیلومتری شهر ایلام به طرف شرق در امتداد جاده ایلام – شیروان /چرداول در نگه قوچعلی بعد از تونل آزادی جاده قدیم تنگ هیانان در دامنه کوه قلارنگ چشمه ای جاریست به نام قلندر این چشمه محصور است بین سه قله قلارنگ به ارتفاع 2445 متر و گچان به ارتفاع 2250 متر و مانشت به ارتفاع 2629متر دو راه اصلی به این چشمه میرسند یکی از تنگه بسیار زیبای ارغوان و از جاده قدیم قلندر که هم اکنون مورد ترددکارکنان سایت و گردشگران می باشد.و دیگری همان تونل آزادی و جاده قدیم که باز محلی برای تفرج مردم ایلام است .

منطقه پوشیده از درختان کهنسال بلوط وگونه های متنوع که دارای چشم اندازهای زیبا و بی نظیر است .که قبلا"محل امنی برای کل و بز و کبک و کبوتر وووواما شکار بی رویه ما منطقه را سوت وکور نموده حتی صدای پرنده ای به گوش نمی رسد .

در پایین دست چشمه باغهای فراوانی وجود دارد که از این چشمه بیاری میشوند . در این منطقه عشایر متحرکی هستند که هر ساله به منظور رای دام به این محل ییلاق می کنند که باز باعث تخریب و انهدام پوشش گیاهی و نابودی درختان می باشند . وجود هوای معتدل و آب فراوان و ناظر زیبا در فصل بهار و تابستان محل مناسبی برای گذراندن روزهای عطیل مردم ایلام شده است بدلیل نزدیکی به شهر و سهولت سترسی به آن و کثرت رفت و آمد ها از آسیب پذیری بالایی برخوردار بوده منطقه به قولی حفاظت شده است اما فقط به اسم و هیچ گونه نظارتی صورت نمی گیرد و ایام هفته پاتوق شکارچیان و صیادانی است که دیگر ودشان هم دست خالی به منزل برمی گردند.

یک نوع قارچ هست که روی درختان رشد میکنن.که برای درختان مضرهستند.

 

/ 0 نظر / 85 بازدید