جنگلانه

 

 

جنگلانه مشارکتیست خودجوش به مناسبت دهه تنوع زیستی که با همکاری تشکل‌ها و سازمان‌های غیردولتی و با هدف تازه‌داشتن عرصه‌های جنگلی و تنوع زیستی در سراسر کشور، شناخت و حمایت از گونه‌های گیاهی در معرض خطر (بومی) و آشنایی با روش کاشت آن‌ها برگزار می‌شود.

این برنامه ملی بصورت هماهنگ در روز جمعه ۵ دی‌ماه در دوازده استان و در بیش از هفتاد عرصه جنگلی کشور انجام خواهد گرفت.

خانه فرهنگ بوم‌گردان پارس بعنوان برگزار کننده طرح در استان فارس ، حمایت و همراهی سازمان حفاظت محیط زیست کشور، اداراه کل حفاظت محیط زیست استان فارس، طرح حفاظت از تنوع زیستی زاگرس مرکزی، اداره کل آموزش و پرورش، ، جمعیت هلال احمر، سازمان بسیج سازندگی و اداره کل منابع طبیعی را بهمراه دارد.

انتخاب عرصه‌های مناسب کاشت بذر با هماهنگی ادارات محیط زیست و منابع طبیعی هر استان و با مشورت جامعه محلی آن مکان صورت خواهد گرفت. شما جنگل‌یاران گرامی میتوانید پس از ارزیابی عرصه، بذر گونه مورد نظر را از سازمان‌های مربوطه دریافت و به روشی بسیار ساده (کپه‌کاری: کپه‌کاری قراردادن مقدار معینی بذر در خاک جهت رویش و جوانه می‌باشد.) بکارید.

بهترین شکل نگهداری و تازه‌داشتن طبیعت کشورمان با حضور و نقش پررنگ جوامع محلی هرمنطقه میسر می‌شود، چرا که در طی سالیان دراز مردم هر منطقه هم‌زیستی با رویشگاه‌های محل زندگی خود را آموخته‌اند.

این پروژه کاملا متکی به توان تشکل‌ها و سازمان‌های غیردولتی و جوامع محلی و علاقمندان به طبیعت ‌می‌باشد و هیچ مبلغی بابت اجرای این پروژه دریافت نگردیده است.

همچنان منتظر پیوستن تشکل‌ها، سازمان‌های غیردولتی و علاقمندان طبیعت در سراسر کشور به این طرح ملی هستیم.

جهت پیوستن به جنگلانه میتوانید به شماره تلفن و آدرس‌های  زیر مراجعه نمایید.

شماره  ۰۹۱۷۳۰۹۳۴۱۵ (آقای سمیع‌زاده)  و ۰۹۱۷۳۸۷۴۳۹۹ (ثابت)

http://www.boomgardan.ir/

محمد درویش – نمونه‌ی یک حرکت مردمی بی منت برای ادای دین به طبیعتی که خیلی به او مدیون هستیم! نیستیم؟
لطفاً به جنگلانه بپیوندید و همه با هم بکوشیم تا روزگار سبزتری برای وطنی که دوستش داریم، بیافرینیم …
جنگلانه، عنوان یک حرکت غیردولتی است برای احیای رویشگاه‌های جنگلی در استان‌های فارس، کرمانشاه، لرستان، ایلام، کردستان، آذربایجان غربی، سیستان و بلوچستان، تهران، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، مازندران و اصفهان. این حرکت مردمی و سبز که به همت خانه فرهنگ بوم‌گردان پارس قرار است در ۱۲ استان کشور رقم زده شود، نمونه‌ی گویا و موفقی از جنگل‌یاری مشارکتی در کشوری است که آشکارا از کمبود حضور مؤثر مردم در عرصه‌های طبیعی تاکنون خسارت‌هایی جبران‌ناپذیر را تحمل کرده است. لطفاً شما هم در پنجمین روز از دی ماه ۱۳۹۳ به این حرکت پیوسته و همه با هم، بدون منت بکوشیم تا حال طبیعت وطنی که دوستش داریم را، بهتر کنیم.

 

 


/ 1 نظر / 61 بازدید
باقر رحمانی

خدا قوت مهندس حسینی نسب کارت عالیست