ساز بن سیروان

 

اجرای برنامه تنگ سازبن (صعود به ارتفاعات چرمین )

تعداد 51 نفر از اعضای انجمن در روزجمعه 94/2/18 با یکدستگاه مینی بوس 8دستگاه ماشین سوار راس ساعت 7/5 صبح عازم منطقه شیروان چرداول شدند مسیر 100کیلومتری ایلام تا لومار در این فصل بسیار زیبا و دیدنی است بعد از شهرستان لومار حدود 2 کیلومتر بر روی تپه ای تاریخی مرقد امام زاده سید علی قرار دارد که محل مناسبی برای گردشگران و زوار می باشد . همنوردان در این محل تجمع نموده بعد از هماهنگی لازم ابتدا مسیر تنگه و سپس شیب تند مسیر قلعه تا بلندیهای چرمین را در پیش گرفتند .در مسیر صعود آثار باقیمانده از دوره ساسانی و همچنین تنگه بسیار زیبای سازبن همنوردان را مشغول به تصویر برداری و عکاسی نمود بطوریکه مسیر بکندی طی می شد تا اینکه بعد از دوساعت دیواره های مسلط برتنگه مجددا"غیر قابل گذشت بود عبور آب رودخانه سیمره در پیچ و تاب تنگه منظره خاصی بوجود آورده بود و کوهنوردان را محو تماشای خود نموده واقعا" تنگه سازبن از آثار ناشناخته استان می باشد . هوا کم کم روبه گرمی می رفت تا به منطقه جنگلی چرمین رسیدیم در زیر سایه در زیر سایه درختان ساعتی به استراحت و صرف ناهار و انجام فرائض گذشت و راس ساعت 15 از مسیر کاملا"سنگلاخی برگشتم که ساعت 18و 30 دقیقه به امام زاده رسیدیم و بعد از استراحت کوتاهی بسلامتی بدون اتفاق و حادثه ای خدا را شکر راس ساعت 20به ایلام برگشتیم.

تصاویر تقدیم میگردد:

تنگه "سازبن" از آثار ناشناخته شیروان چرداول :

شهر لومار مرکز سیروان در شمال شرق استان و در حدود ۱۰۰ کیلومتری شهر ایلام قرار دارد یکی از حاصلخیزترین مناطق این استان است از عواملی که به حاصلخیزی این منطقه کمک کرده عبور رودخانه سیمره از شرق این منطقه‌است که در تمام فصول سال دارای اب فراوانی است. این منطقه در فصل بهار به یکی از زیباترین مناطق استان تبدیل می‌شود ودر این فصل پذیرای مسافران زیادی از گوشه و کنار استان است. از مناطق دیدنی سیروان می توان به تنگ سازبن، تنگ شمشه، شهر تاریخی سیروان و سد سیمره اشاره کرد. تنگه‌ی سازبن در شمال روستای ورگچ واقع شده است و روستای ورگچ از توابع بخش سیروان است که این تنگه را بدان جهت سازبن می‌گویند چون از بالادست تا انتهای آن در جهت مسیر جریان آب رود به شکل ساز است یعنی هرچه از انتهای تنگه در مسیر جریان حرکت کنیم پهن‌تر می‌شود تنگه‌ سازبن با زیبایی وصف ناپذیر به جرأت یکی از نقاط بسیار زیبا و بکر استان ایلام است که با طبیعت بدیع و دل انگیزش چشم هر گردشگری را مجذوب زیبایی‌اش می‌کند.

تنگه‌ی توریستی سازبن اگر امکاناتی همچون قایق تفریحی موتوری و محل اسکان گردشگران داشته باشد می‌تواند یک جاذبه توریستی مهم در استان باشد البته هم‌اکنون به یکی از نقاط پربازدید در ایام سال تبدیل شده است. وجود دیوارها و باورهایی از عهد باستان بر دیوارهای تنگه و عرض رودخانه در دل کوه جذابیت ویژه‌ای را ایجاد می‌کند که نگاه بیننده را به خود متحیر می‌سازد و به جز راه‌های سخت گذر تنها راه ورود به تنگه استفاده از قایق است که بر زیبایی‌های این مکان بکر و دیدنی افزوده است. منطقه سیروان به خاطر داشتن اماکن مذهبی، آثار منحصر به فرد تاریخی و جاذبه های طبیعی، برای جذب گردشگر از اهمیت بالایی برخوردار است.

 

 

 

/ 1 نظر / 192 بازدید
باقر رحمانی

احسنت جالب بود