کوه اناران دهلران

 برنامه جمعه مورخ 92/12/1 

کوه اناران:

  کوه اناران در شمال غربی دهلران قرار دارد و ارتفاع آن 1435 متر است. این کوه از درۀ رود چنگوله، در جنوب روستای تیما، شروع می‌شود، و تا 16 کیلومتری شمال غربی دهلران به طول 50 و عرض متوسط 10 کیلومتر، از شمال غربی به جنوب شرقی، امتداد دارد. رودخانه‌های میمه، شکرآب، سه‌گل، دراز بیشه، گرده‌بیشه، نصریان، قافله‌جا، فسیل و خشکه کلات از این کوه سرچشمه می‌گیرند. دهستان نصریان در دامنه‌های جنوبی، و دهستان‌های سادات، زرین‌آباد و خربزان در دامنه‌های شمالی و شرقی این کوه واقع‌اند و جاده دهلران به مهران به موازات دامنه‌های جنوبی آن قرار دارد.

 

 

 

اناران نام دهستانی درشهرستان دهلران بخش مرکزی که این دهستان شامل روستاهای کاور - بیشه دراز- هاویان - گرده بیشه وعشایرحومه آن است وحدود5000 نفرجمعیت دارد
- اناران نام حوزه نفتی است که ازارتفاعات کوه اناران در60کیلومتری غربی دهلران شروع وتاچیلات واقع در30کیلومتری جنوب غربی شهرستان دهلران ادامه دارداین حوزه نفتی ابتداتوسط شرکت نروژی به نام CGG لرزه نگاری وکاوش نفتی شد که باتوجه به تحریم های اروپا نیمه کاره رهاگردید ومدت چندسالی است توسط شرکت لرزه نگاری پارس پترو وابسته به قرارگاه حضرت خاتم النبیا (ص) کارتحقیقاتی ولرزه نگاری  این حوزه نفتی تقریباً انجام شده وبه نظرمیادکه درآینده ای نزدیک شاهدنتایج خوبی درزمینه نفت وگازدراین حوزه باشیم
- اناران نام پارکی درضلع غربی ورودی دهلران باوسعتی حدود6000 مترمربع احداث گردیده واکثرشبهاخانواده های دهلرانی دراین پارک لحظاتی رابه خوشی سپری می کنند. 

 

 

سنگهای که به صورت زین اسب تراشیده شده اند

ناهمواری‌های استان ایلام

استان ایلام در بزرگ ناودیس زاگرس قرار گرفته است. رشته کوه مرتفع دیگرى به موازات زاگرس به نام کبیر کوه در این منطقه وجود دارد که 260 کیلومتر امتداد دارد. این رشته کوه سبب بالا بردن ارتفاع منطقه ایلام شده است.

نواحى واقع در شرق و شمال کبیر کوه، پیشکوه و نواحى واقع در غرب و جنوب غرب آن پشتکوه نامیده مى شوند.

نیمه شرقى و شمال شرقى منطقه از کوهستان‏ها و ارتفاعات بلند و نیمه غربى و جنوب غربى از نواحى کم ارتفاع تشکیل یافته است. در این قسمت دشت‏هاى گرمسیرى مهران ـ دهلران و دشت عباس قرار دارند.

مهمترین ارتفاعات استان که در قسمت شرق و شمال استان مى‏باشد عبارتند از:

ـ کبیر کوه که بخشى از نواحى غربى و شمال غربى را از سایر قسمتها جدا مى‏کند. بلند ترین قسمت این رشته کوه 2790 متر از سطح دریا ارتفاع دارد. جهت کبیر کوه شمال غربى ـ جنوب شرقى است.

در غرب و شرق کبیر کوه دو رشته کوه کم عرض واقع شده است که با کبیر کوه حدود 3 تا 4 کیلو متر فاصله دارند. در این رشته‏ها، تنگهاى زیادى چون دره شهر سیکان، شیخ مکان ـ یواژن در و... که بسیار بریده و با عظمت هستند، دیده مى‏شوند.

ـ دینار کوه در 25 کیلومترى شمال دهلران، بین آبدانان و دهلران قرار دارد. ارتفاع آن در حدود 1955 متر مى باشد.

ـ کوه اناران با ارتفاع 1435 متر در شمال غربى دهلران واقع است.

ـ سرخ کوه بارتفاع حدود 1030 متر در 32 کیلومترى شمال مهران و جنوب روستاى آب گرم قرار دارد.

ـ سیاه کوه بارتفاع 1408 متر در 16 کیلومترى شمال شرقى دهلران قرار دارد.

ـ کوه مانشت با ارتفاع 2629 متر در 6 کیلومترى شمال شرقى ایلام واقع شده است.

ـ کوه دالپرى با ارتفاع 600 متر در 35 کیلومترى شرق دهلران و غرب روستاى مولاب قرار دارد.

ـ انجیر کوه از حوالى گیلان غرب شروع و به سوى جنوب شرق امتداد مى یابد.

ـ سلسله کوه هاى حمرین از بهرام آباد مهران شروع و به جنگلهاى خوزستان منتهى مى شوند.

دشتها

در این استان دشتهاى کم وسعتى وجود دارند. مهمترین دشتهاى حوزه ایلام شامل دشتهاى ایلام و ایوان و حوزه شهرستان شیروان ـ چرداول شامل دشتهاى شیروان، چرداول و هلیلان است.

دشتهاى دیگر منطقه عبارتند از: صالح آباد، مهران، محسن آباد نصریان، دهلران، موسیان و دشت عباس. 

/ 0 نظر / 646 بازدید