کلم

بنام خداوند خالق یکتا

مسیرصعب العبور سراب کلم:

 برنامه این هفته انجمن کوهنوردان ایلام به درون کروهال وپشته. گروه الف) به چشمه پینه گروه ب) به پشته کلم با استعانت از خداوند متعال تعداد64نفراز اعضای انجمن کوهنوردان ابلام در روزجمعه 1393/2/5 با دو دستگاه مینیبوس و5دستگاه سواری راس ساعت 7صبح از میادین شهر به طرف دهستان کلم در 70کیلومتری مرکز استان به سرپرستی جناب اقای مهندس مهدی مومنی و خانم ثریا احمد بیگی وباهماهنگی محسن داودی مسیر درون کروهال و گروه ب به سرپرستی جناب اقای عبدالحمید حیدری و همراهی جناب اقای قاسم عبداللهی مسیر غربی دره را در پیش گرفتند.

بهترین زمان برای صعود به کبیر کوه در این مسیر نیمه دوم اردیبهشت ماه است و صعود زمستانی آن بسیار دشوار و سخت است سختی صعود آن کمتر از سختی صعود قله اشترانکوه یا دیگر قلل کشور نیست در پایین دست چشمه چند مرکز پرورش ماهی احداث شده است که مناظر بسیار چشم نواز و زیبای را ایجاد نموده است در نزدیکی روستا تپه نسبتا" بلندی وجود دارد که در بالای ان آثاری از قلعه قدیمی مربوط به دوره ساسانی به جا مانده است .

کبیرکوه: کبیرکوه به مجموعه کوه های بلندی است که خود قسمتی از رشته کوه بزرگ زاگرس است گفته می شود. این رشته از دیوارهای جنوبی دره رودخانه آب آفتاب و کنجان چم شهرستان مهران شروع شده و رو به رودخانه کرخه در دهستان الوار گرمسیری از شهرستان خرم آباد لرستان ادامه می یابد . دامنه های شمال و شمال شرقی آن به دره های رودخانه سیمره ، کرخه و دامنه های جنوب و جنوب غربی آن به مرز ایران و عراق منتهی می شود. دره کنجان چم تا دره رودخانه کرخه 175 کیلومتر و عرض آن در حد فاصل رودخانه سیمره یا کرخه تا مرز ایران و عراق بین 45 تا 80 کیلومتر است . این کوهستان پهنه ای به وسعت 9500 کیلومتر مربع را زیر پوشش قرارداده است . این رشته کوه از شاخه های بسیاری تشکیل یافته که به سمت غرب و جنوب غربی از ارتفاع آن ها کاسته می شود و بلند ترین آنها که خط الرأس رشته مزبور را تشکیل می دهند دربخش شرقی آن واقع شده اند . بلندترین این کوه ها ، قله ای به نام کبیرکوه است که 2790 متر ارتفاع دارد و در 18 کیلومتری شرق روستای ارکواز واقع شده است . از این رشته که کوهستان وسیعی را تشکیل داده است رودخانه های فراوانی سرچشمه می گیرند و اکثراً به خاک عراق وارد می شود.

 

/ 1 نظر / 57 بازدید
مهدی

با سلام و خسته نباشید - بنده دانشجویی دکترا در رشته منابع طبیعی هستم و هم اکنون مهندس ناظر در اداره کل منابع طبیعی هستم وبلاگتون بسیار عالی است