اردوگاه قدیم گچان

 

برنامه دوشنبه ها :

مسیر پشت تونل آزادی آبشار قدیم گچان (اردوگاه قدیم)

ساعت حرکت :15 میدان شهدای ایلام

بازگشت ساعت :19 تعداد افراد:102

 اجرای برنامه دوشنبه انجمن کوهنوردان ایلام : دوشنبه ای با اسقبال بیش از 100 نفر از طبیعت دوستان منطقه (گه ر ته کیل ) پنج کیلومتری ایلام پشت تونل آزادی آبشار قدیم گچان ساعت حرکت :15 میدان شهدای ایلام بازگشت ساعت :19 تعداد افراد:102نفر.

آبشار گچان

این آبشار در ابتدای جاده ایلام به سرابله(شیروان و چرداول) و بعد از عبور از تونل بزرگ (آزادی) مسیر دامنه شمالی گچان واقع بود . منطقه گچان پوشیده از درختان زیبای بلوط است. این منطقه در کنار کوه های مانشت وقلارنگ در کنار دره زیبای گچان قرار دارد. در میان دره گچان چشمه ای پر آب جاری است که آبشار زیبای گچان را تشکیل می داد . آب گوارای این چشمه به جبهه شمالی گچان زیبایی خاصی بخشیده بود که حتی امور تربیتی آموزش و پرورش اقدام به احداث اردوگاه در محلی که به نام ( گر ته کیل)معروف است نمودکه بسیار جالب و دارای تاسیسات " منبع آب . سرویس های بهداشتی کادر و....که مورد استفاده دانش آموزان بود . ومرکزی مناسب برای اردوهای علمی و تفریحی مدارس ایلام و شیروان چرداول بود . که متاسفانه بعد از اقدام سد نمودن آب همه به ویرانه ای تبدیل شدند.

و اما با مجوز اداره کل منابع طبیعی و محیط زیست و طرح مخرب طوبی در بلندای گچان چشمه آغازوا که منجر به احداث باغ در این منطقه شده و درختان تنومند بلوط و کیکم و گونه های گیاهی و بوته ها پونه و ترویلگ و گون و ...به آتش کشیدن و بجای آنها اقدام به غرس نهال گردو و هلو و انجیر کردند که تا کنون حتی خودشان هم ثمره ی آنها را ندیده اند حاصل این اقدام غیر از خشک شدن آبشار زیبای گچان و درختان هزار ساله جبهه شمالی گچان و نابودی جنگل و مرتع چیز دیگری نبود .

/ 0 نظر / 13 بازدید