چشمه های پینگله

چشمه های پینگله

 

 

کبک : این پرنده بسیار خجالتی و محتاط بوده و نزدیک شدن به آن بسیار دشوار است از تماشا گر فرار کرده و با احساس خطر به سرعت پرواز می کند حتی از لانه و کاشانه ی خود دست میکشد . فواصل تولید مثل: کبک ها بسته به شرایط محیطی, یک مرتبه در سال تولید مثل می کند فصل تولید مثل: از فروردین آغاز شده و بسته به منطقه جغرافیایی ممکن است تا اواخر تیر و اوایل مرداد نیز در مناطق سردسیر ادامه یابد. تعداد تخم ها: از ۷ تا ۲۱ عدد مدت زمان خوابیدن بر روی تخم ها: ۲۴ روز به طور متوسط است کبک ها تک همسر هستند. نرها با نشان دادن تمایل خود به ماده با کج کردن سر و باز کردن بالها و نمایش آنها در اواخر اسفند اقدام به جفت گیری می کنند. هنگام خشکسالی و کمبود غذا, عمل تولید مثل ممکن است محدود به چند پرنده شود. نرها از ماده ها

در مقابل نرهای دیگر محافظت می کنند.

 آشیانه کبک از ساقه های ساده که گاهی با پر و خاشاک پوشانده می شود, در میان صخره ها و یا مناطق پر از بوته و خاشاک, تشکیل می گردد. یافتن آشیانه کبک ها مشکل است. تعداد تخم ها بسته به شرایط محیطی از ۷ تا ۲۱ عدد متغیر است. دوره خوابیدن روی تخم ها معمولا ۲۴ روز است و این عمل معمولا وظیفه ماده است. از اواسط اردیبهشت تا اواسط مرداد, جوجه ها از تخم بیرون می آیند که بستگی به موفقیت تخم اول دارد. جوجه ها در هنگام بیرون آمدن از تخم, باهوش و توانا هستند و می توانند پس از چند هفته, پرواز کنند. پس از گذشت ۱۲ هفته, جوجه ها بالغ می شوند. نرها معمولا تا زمان پرورش جوجه ها با خانواده می مانند, اگرچه بعضی از آنها پس از تخمگذاری ماده, خانواده را ترک و به نرهای دیگر ملحق می شوند.مادر و شاید هم پدر, از جوجه ها مراقبت می کنند تا آنها مستقل گردند.شکار چیان عزیز همانطور به فکر فرزندان خود هستند در این فصل به فکر جوجه های این پرندگان زیبا هم باشند از دست دادن پدر و مادر همانطور که برای ما انسانها سخته دو چندان برای اینها دشوار وناگواره ؟؟؟ همت کنید همانند دیگر هموطنان کردمان در کردستان عهد ببندیم در دامنه کبیر کوه و مانشت و قلارنگ تیری بطرف هیج حیوانی شلیک نکنیم.

 

کیه نی پینگله /93/2/25 در روز پنجشنبه تیمی از پزشکان انجمن به ارتفاعات کبیر کوه از مسیر چشمه پینگله صعود کردند . این چشمه در 30 کیلومتری جاده ایلام /دره شهر واقع شده است در منطقه مله پنجاب راهی عشایری به طرف جنوب تا رودخانه کشیده شده و بعد از آن سه مسیر پاکوب دارد مسیر اول ادامه راه رودخانه تا شن اسکی و از شن اسکی با شیب تندی میتوان صعود کرد و مسیر دیگر از جنوب شرق رود خانه از یال با شیب کمتری به چشمه می رسد و مسیر دیگر از جنوب غربی رودخانه که به منطقه ای به نام گرده کانه می رسد که آب آن از چاه است و صعود به ارتفاعات کبیر کوه از این مسیر ساده تر می باشد. پس در این منطقه سه چشمه آب موجود می باشد.

/ 0 نظر / 41 بازدید